czwartek, 28 września 2017

[140] Natalie C. Anderson - MIASTO ŚWIĘTYCH I ZŁODZIEI

Natalie C. Anderson - MIASTO ŚWIĘTYCH I ZŁODZIEI
Wydawnictwo Initium 2017 
Przekład: Marta Najman
Ocena: 9/10


W cieniach miasta Sangui żyje dziewczyna, która nie istnieje. Gdy Tina wraz matką uciekły z Kongo do Kenii, liczyły na rozpoczęcie nowego życia i znalezienie nowego domu. Matka Tiny szybko znalazła pracę jako pokojówka w domu wpływowej rodziny, której głową jest Roland Greyhill, jeden z najbardziej szanowanych biznesmenów w mieście. Tina szybko dowiaduje się, że swoją fortunę Greyhillowie zbudowali na korupcji i przestępczym życiu. Kiedy więc jej matka zostaje znaleziona martwa w gabinecie pana Greyhilla, od razu ma pewność, kto jest sprawcą morderstwa. Targana żądzą zemsty, Tina spędza kolejne cztery lata, próbując przeżyć na ulicach Sangui i pracując jako złodziejka dla Goondan, lokalnego gangu. To właśnie ta praca ostatecznie pozwala jej wrócić do posiadłości Greyhillów, gdzie będzie mogła wcielić w życie długo wyczekiwaną zemstę. Ale gdy tylko dziewczyna przekracza próg okazałej rezydencji, odzywa się ból starych ran, a wspomnienie dawnych przyjaźni wprawia w ruch niebezpieczny bieg zdarzeń, które mogą kosztować Tinę życie. Chęć odkrycia niewiarygodnej prawdy o zabójstwie matki − i o jego powodach − pozwala bohaterce przetrwać lawinę wydarzeń.

      Nakładem wydawnictwa Initium ukazała się książka autorstwa Natalie C. Anderson pod tytułem "Miasto Świętych i Złodziei", która łączy w sobie wątek kryminalny, obyczajowy i sensacyjny z ogromną tajemnicą w tle.
   "Miasto Świętych i Złodziei" opowiada historię Christiny, dziewczyny, która krok po kroku odkrywa tajemnice swojego życia oraz śmierci swojej matki. Poznajemy ją jako dziecko ulicy, przynależącą do miejscowego gangu Goondan, w którym głównym przywódcą jest tajemniczy mężczyzna, to właśnie on będzie sprzyjał planom zemsty na Rolandzie Greyhill. Jego obwinia o śmierć swojej matki, jest przekonana, że to on odebrał jej dotychczasowe życie. Jako złodziejka, która przez lata zostawała niezauważana, miała czas na opiekę nad siostrą oraz obmyślanie planu zemsty, który dopięła na ostatni guzik. Brudy, pieniądze, krew. Na tych trzech aspektach opierała swoje późniejsze działanie. Nie wszystko idzie tak jak się tego spodziewała kiedy na jej drodze pojawia się syn Greyhilla, z którym w przeszłości się przyjaźniła, a kiedy postanawia wrócić w rodzinne strony, z których w pośpiechu przed laty uciekały z matką, cały jej plan legł w gruzach. Jej życie nie będzie już nigdy takie samo. Czytelnik poznaje świat brutalny, świat wojny i bezprawia, gdzie wszystko kręci się wokół pieniędzy i niewolniczej pracy. Wszelkie wartości moralne są zatracone i nikt nie liczy się z nieszczęściem człowieka. To zaskakujące jak wiele można przekazać w niepozornej historii dziewczyny z ulicy, jak w dobry sposób można pokazać, że zemsta nie zawsze popłaca, a często ci, których oskarżamy o pewne rzeczy, tak na prawdę są niewinny. W książce zawarte są również pozytywne wątki takie jak: siła przyjaźni  i zaufania oraz wola walki i przetrwania. Tym cechom główna bohaterka i jej siostra zawdzięczają życie. Co udowadnia, że dobro zawsze zwycięża wszelkie przeszkody napotkane na krętej drodze życia.
     Książka kierowana jest do młodszej grupy wiekowej, ale wydaje mi się, że nawet starsi czytelnicy będą usatysfakcjonowani tą lekturą. Mnie całkowicie porwał świat Kongo i Kenii, niewolniczej pracy i niszczycielskiej siły białego człowieka w odległych krajach. Polecam! 

1 komentarz:

  1. Czytam już kolejną pozytywną opinię o tej książce i chyba po nią sięgnę! Pozdrawiam:)

    zapraszam do mnie

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za komentarz.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie!

Archiwum bloga