niedziela, 24 stycznia 2016

[47] PRZEDPREMIEROWO Marie-Morgane Le Moël - CAŁA PRAWDA O FRANCUZKACH Marie-Morgane Le Moël - CAŁA PRAWDA O FRANCUZKACH 
Wydawnictwo Kobiece 2016
Przekład: Edyta Świerczyńska
 PREMIERA: 5.02.2016 

Ocena: 8/10

Oto lektura obowiązkowa dla wszystkich kobiet zafascynowanych Francją i tak zwanym paryskim szykiem. Książka obfituje w niezwykle interesujące opowieści ilustrujące nie tylko specyfikę życia codziennego francuskich kobiet, ale także ich podejście do takich kwestii, jak miłość, sztuka czy polityka.  

           „Cała prawda o Francuzkach” to książka, która miała na celu pokazać prawdziwe życie francuskich kobiet, które wbrew pozorom i mylącej opinii są często prostymi, dbającymi o siebie i rodzinę, zwykłymi kobietami.
Autorka w zabawny i często sarkastyczny sposób przedstawia stereotypy o kobietach mieszkających we Francji oraz panujące fałszywe opinie w krajach takich jak Wielka Brytania, Australia czy Rosja. Tam Francuzki przedstawiane są jako kobiety idealne, zawsze wyglądające doskonale nawet po nieprzespanej nocy, podczas której z pewnością szalały w klubach dla swingers’ów, a po powrocie wypełniły swoje małżeńskie obowiązki wobec męża. Początkowo przyglądamy się historii kobiet w zdobywaniu równouprawnienia.

Joanna d’Arc - „Dziewczyna zdołała wlać w serca walczących siłę i nadzieję. Mimo że raniła ją strzała, wojowniczka poprowadziła swoich żołnierzy do zwycięstwa, a Anglicy wycofali się z oblężenia niedzielę 8 maja.” (fragment książki „Cała prawda o Francuzkach” - Marie-Morgane Le Moël)

           Marie-Morgane Le Moël ujawnia jak zachowywali się mężczyźni kiedy na ich terenie pojawiała się kobieta i (o zgrozo!)  w spódnicy. Pojawiały się docinki i ubliżania. Jednak kobiety, jak na słabą płeć, nigdy się nie poddawały. Z biegiem czasu mężczyźni zauważyli w kobietach nie tylko ciało, ale i mózg. Mogę posunąć się o stwierdzenie, że podobnie wyglądały te przemiany w innych krajach, gdzie mężczyźni mieli przeświadczenie o tym, że kobiety nie nadają się do niczego innego niż wychowywanie dzieci i gotowanie.

„Stosunki między płciami są raczej ciepłe, to może po części wyjaśniać, dlaczego przez Francję nie przelała się fala feminizmu, jak w Stanach Zjednoczonych.” (fragment książki „Cała prawda o Francuzkach” - Marie-Morgane Le Moël)

              Poznajemy również wątki literackie, takie jak twórczość markiza de Sade, czyli mężczyzny od którego nazwiska wzięło się słowo „sadyzm”. Jego powieści zakazywano publikować z powodu jego perwersyjnych i bluźnierczych opisów zawartych w książkach, jak  i zachowania, które doprowadziło do tego, że został zamknięty w ośrodku dla psychicznie chorych. Autorka przedstawia nam także kobietę George Sand. Nie jest to tylko uwodzicielka i mężatka, ale i pierwsza autorka powieści, które opowiadały o tym, że kobieta ma swoje potrzeby, marzenia i ambicje. Przyjęła pseudonim G.Sand, oraz przybrała męskie imię aby wybić się w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Stworzyła powieść poetycką pod tytułem „Lelia”, którą po wydaniu uznano za niemoralną.

„Kobieta nie jest jakimś topornym instrumentem, na którym może zagrać pierwszy lepszy grajek; ona jest lirą, którą do życia musi zbudzić boskie tchnienie, zanim zaśpiewa swój hymn miłości”. (fragment G.Sand-„Lelia” z książki „Cała prawda o Francuzkach” - Marie-Morgane Le Moël)

            Książka zawiera nie tylko fakty historyczne, które dotyczyły walk i literatury. Nie obyło by się bez wzmianki o królowej francuskiej mody, czyli Coco Chanel i wszystkich przemianach dotyczących francuskiego szyku, stylu i gracji.

„Trzeba nosić perfumy, które się lubi, nasz osobisty zapach. Kiedy zostawiam gdzieś marynarkę, ludzie wiedzą, że jest moja” – (fragment wypowiedzi Coco Chanel z książki „Cała prawda o Francuzkach” - Marie-Morgane Le Moël

              Książka idealna dla osoby, która interesuje się Francją i wszystkim co z tym krajem związane. Warto ją przeczytać chociażby dlatego, aby nabrać szacunku do bohaterek, dzięki którym my, kobiety w teraźniejszości możemy ( przynajmniej w teorii) równać się z mężczyznami i nie jesteśmy już tylko żoną i matką ale możemy walczyć o swoje życie i spełniać się we wszystkich aspektach życia.
Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję:

3 komentarze:

  1. Bardzo lubię Francję i trochę interesuję się tym krajem, więc myślę, że to może być książka dla mnie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem zbyt dużo o Francuzkach, więc mogłabym się czegoś ciekawego z tej książki dowiedzieć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo wysoka ocena. Na mnie aż tak dobrego wrażenia nie zrobiła: http://www.anianotuje.pl/2016/01/cala-prawda-o-francuzkach-le-moel.html

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za komentarz.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie!