piątek, 24 lipca 2015

[11] Veronica Roth - NIEZGODNA


  Veronica Roth- NIEZGODNA
Wydawnictwo Amber,
Warszawa 2012 
Przekład:Daniel Zych


 Ocena: 10/10

OPIS Z OKŁADKI:Jeden wybór może cię zmienić...Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony. Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest Niezgodny – i musi być wyeliminowany...Szesnastoletnia Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą. Porzuca Altruizm i swoją rodzinę, by jako Tris stać się twardą, niebezpieczną Nieustraszoną. Będzie musiała przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, nauczyć się ufać innym nowicjuszom i przekonać się, czy w nowym życiu, jakie wybrała, jest miejsce na miłość.Tymczasem wybucha krwawa walka między frakcjami. A Tris ma tajemnicę, której musi strzec przed wszystkimi, bo wie, że jej odkrycie oznacza dla niej śmierć.              Co by było, gdybyśmy byli zmuszeni wybrać ostateczną drogę życiową w wieku 16 lat? Gdybyśmy musieli walczyć o swoją tożsamość i na każdym kroku udowadniać swoją wartość? Byłoby to przerażająco trudne zadanie. Dlatego bardzo cenię główną bohaterkę Beatrice. Pomimo wszystkich przeciwności losu, wstaje, podnosi się i walczy dopóty, dopóki ma siłę. 
             Pięć frakcji, Nieustraszoność, Altruizm, Erudycja, Prawość i Serdeczność, to wyznaczniki stworzonego życia przez Veronicę Roth. Młodziutka kobieta a taka wyobraźnia! Osobiście podziwiam! Frakcja Nieustraszoności brzydzi się tchórzostwem, przez to są odważni, dzielni. Altruiści przejawiają ogromną dobroć w bezinteresownych czynach i są wrogami egoizmu, Erudycja to inteligencja, są aroganccy ale tworzą pomocną technologię. Prawość to ludzie, którzy są bezwzględnie szczerzy, nienawidzą kłamstwa, przez co często ranią innych. Ostatnia frakcja to Serdeczność, frakcja ta zajmuje się uprawą roli, są wiecznie szczęśliwi, pomocni, boją się agresji, której nie tolerują. Poza frakcjami znajdują się Bezfrakcyjni. Są to ludzie poza systemem, wykluczeni, margines społeczny, to właśnie im Altruiści najczęściej pomagają. W powieści tej urzekła mnie cała fabuła książki. Niezgodność to stan, w którym okazuje się, że człowiek pasuje do kilku frakcji jednocześnie, co postrzegane jest przez społeczeństwo i liderów frakcji jako coś złego. Coś co trzeba wyeliminować. Główna bohaterka przechodzi mordercze treningi po tym, jak wybiera drogę nieustraszonej. Traci przyjaciół oraz rodzinę. Poznaje nowych ludzi, którzy okażą się czasem okrutni dla niej, jednak dziewczyna nie poddaje się. Na samym początku poznaje mężczyznę, jeden z liderów Nieustraszoności, Cztery. Dziwne imię prawda? Jednak wzięło się to od jego słabości, o których więcej dowiecie się podczas czytania. Zakochują się, ich związek jest burzliwy, jednak mają nadzieję przetrwać wszystko. Wojna wybucha pomiędzy dwoma frakcjami, jednak zamieszana jest w to wszystko trzecia frakcja, która została wykorzystana. Mózgi ludzi znajdujących się w niej, zostały "przeprogramowane" na to, aby zabijać i być podatnym na sugestie tych, którzy nimi sterują dzięki specjalnemu serum. Walka trwa, giną tysiące ludzi, jednak są osoby, które potrafią powstrzymać okrucieństwo władz.
            Veronica Roth przedstawia nam świat, który wydaje się bardzo odległy, jednak można dostrzec ogromne podobieństwo do teraźniejszych czasów. Walka, zawiść i podział międzyludzki to coś co występowało kiedyś, jest teraz i będzie za kilkadziesiąt lat. Może nie istnieją tak drastyczne podziały, ale jednak. Musimy starać się za wszelką cenę walczyć o swoje i nie poddawać się. Chciałabym, aby każdy z nas mógł być choć w połowie tak odważny jak Beatrice Prior! Niedługo zapraszam na kolejne recenzje trzech książek z serii Niezgodna, a mianowicie "Zbuntowana", "Wierna" i "Cztery". 

3 komentarze:

 1. 10 na 10! Nieźle. To musi być bardzo ciekawa książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oglądałam film i do książki jakoś mnie nie ciągnie. Ale ciesze się, że Tobie się podobała. )

  OdpowiedzUsuń
 3. "Niezgodna" czeka już u mnie na półce, jednak nie mogę się za nią zabrać. Wydaje się być ciekawa, ale nie ciągnie mnie do niej za bardzo. Przypomina mi trochę "Igrzyska śmierci", podziały w tym przypadku na frakcje, w igrzyskach śmierci na dystrykty, okrutna władza...

  Taka jedna moja drobna uwaga: jak dla mnie rozmiar czcionki recenzji jest ciut za mały, przez co niekomfortowo się czyta.

  Zapraszam do mnie na bloga, na którym aktualnie odbywa się konkurs, do wygrania książka :) http://ksiazki-recenzje-czytelnicy.blogspot.com/2015/09/2-urodziny-bloga-konkurs.html

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za komentarz.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie!