czwartek, 30 lipca 2015

[14] Veronica Roth - ZBUNTOWANA

Veronica Roth - ZBUNTOWANA
Wydawnictwo Amber,
Warszawa 2012,
Przekład:Marta Czub,Ewa Ratajczyk


Ocena: 10/10

OPIS: Jeden wybór może cię zmienić.Jeden wybór może cię zniszczyć…Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) – to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony. Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest Niezgodny – i musi być wyeliminowany...Dzień, w którym Tris dokonała swojego wyboru, porzucając Altruizm dla Nieustraszoności, zburzył jej świat, pozbawił rodziny, zmusił do ucieczki, ale i połączył z Tobiasem – Nieustraszonym o stalowych oczach. Jego uczucie pomaga jej przetrwać wśród nieustannej walki, śmierci i krwi. Tylko on rozumie dręczący ją żal i wyrzuty sumienia. I tylko on zna jej tajemnicę…Konflikt pomiędzy frakcjami zmienia się w wojnę, łowcy zawzięcie tropią NIEZGODNYCH. Wśród Nieustraszonych szerzy się zdrada. A Tris staje przed nowym wyborem – jeszcze bardziej nieuniknionym i jeszcze bardziej dramatycznym. Czy zaryzykuje wszystko, żeby ocalić tych, których kocha?            Mam zaszczyt ponownie gościć u mnie na blogu autorkę Veronicę Roth. Ostatnio napisałam parę słów na temat jej pierwszej książki, czyli "Niezgodna". Teraz nadszedł czas aby poznać dalsze losy Nieustraszonej Tris i Tobiasa oraz całego stworzonego przez ludzi systemu podziału na frakcje. Jeśli ktoś z Was nie czytał jeszcze Niezgodnej, a macie chęci na zapoznanie się, chociażby tylko z recenzją, to zapraszam tutaj.
            Podobnie jak w pierwszej części, dziewczyna zmaga się z całym systemem stworzonym przez "założycieli". Miłość Tobiasa daje jej ogromną siłę, dzięki niemu nie poddaje się. Tutaj nadal mamy narrację pierwszoosobową, dzięki temu znamy myśli Tris. Po wydostaniu się z świata wojny, z którego uciekli jako Niezgodni, czyli osoby do wyeliminowania, poznajemy od wewnątrz świat frakcji Serdeczności. Tam się na prawdę wiele dzieje! Poznamy ich sekrety i przepis na wieczny spokój i opanowanie. Jednakże bohaterowie nie mogą odpoczywać, wiedzą, że są poszukiwani i prędzej czy później liderzy Erudycji czy Nieustraszoności ich znajdą. Koniec frakcji, koniec systemu. Wszystko legło w gruzach. W tej części dochodzi do wielu ekscytujących momentów, że sama nie wiem o czym pisać. Zdrady przyjaciół, sztuczna śmierć, walki, nieporozumienia wynikające z niedomówień oraz na końcu odkryjemy przerażającą prawdę o ludzkości i nie dotyczy to tylko tych, którzy mieszkali w określonych frakcjach. Główna bohaterka będzie zmuszona stawić czoła swoim słabościom i wyjawić swoje najbardziej ukryte tajemnice. A Ty co byś zrobił, gdyby Twój największy wróg uratował Ci życie, zaś najbliższa Ci osoba zdradziła Cię w najokrutniejszy sposób? ... O serii Veroniki Roth na prawdę ciężko się piszę, bo pomimo tego, że jest to książka z rodzaju fantasy, to pokazuje jacy my, ludzie jesteśmy. Jakie mamy słabości i jak reagujemy w danych sytuacjach.
         Trudno mi przelać to jak bardzo podobała mi się ta książka, podobnie jak część pierwsza oraz trzecia - "Wierna", którą też postaram się opisać na blogu. Mam ogromny sentyment do tej serii dlatego, że były to pierwsze książki z wyżej wymienionego gatunku, które przeczytałam w życiu i cóż mogę powiedzieć? Zakochałam się w nim i od tego czasu na moich półkach przybyło kilka pozycji z gatunku fantastyki. Szczerze polecam serię Niezgodna wszystkim tym, którzy lubią przenosić się podczas czytania w całkiem inny, odległy i niewyobrażalny świat!
1 komentarz:

  1. Książki nie miałam jeszcze okazji czytać, ale jakoś nie mogę się za nią zabrać, ponieważ zniechęcają mnie te wszystkie podzielone opinie, z których jedne są na tak, a inne ewidentnie na nie. Dodatkowo oglądałam też film, więc mniej więcej wiem, o czym jest ta książka i to również mnie zniechęca. Niektórzy też twierdzą, że autorka ma w tej powieście pewne przebłyski, tzn. przez 100 stron są same nudy, następnie około 30-50 stron się coś dzieje, a reszta znów jest nudna. Nie czytałam też pierwszej części, bo nie mogę się do tego zmobilizować :/ Jednak skoro tobie się tak podobała, może mi też przypadnie do gustu? :P
    http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za komentarz.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie!